Sakralne

Meble sakralne to specyficzna grupa wyrobów drewnianych. W dużych przestrzeniach świątyń drewno jest bardzo pożądanym materiałem wykończeniowym. Wprowadza we wnętrze element stabilności oraz ciepła i spokoju.

Jego łagodne w dotyku powierzchnie o wiele lepiej wprowadzają klimat identyfikacji z miejscem jak i ceremonią. Poza tym zaletą jest na pewno ich wytrzymałość. Powierzchnie ławek czy klęczników są często narażone na duże naprężenia podczas nabożeństw. Drewno jest materiałem wytrzymującym duże obciążenie i wykazującym dużą odporności na uszkodzenia mechaniczne.
Meble sakralne z litego drewna to też inwestycja na lata. O tym jak długie, można się przekonać odwiedzając wiekowe świątynie czy klasztory, gdzie wykonane z drewna ławki, ambony, ołtarze służą wiernym od kilkaset lat. Drewno to też materiał wdzięczny w obróbce, można mu nadać pożądany kształt rzeźbiąc czy wypalając wzory. Właśnie w kościołach możemy znaleźć niezliczone skarby kultury miejscowej ludności zaklęte przez stolarzy artystów w drewnianych ołtarzach, rzeźbionych ambonach czy ławkach.